Futsal-Kakkonen starttaa sunnuntaina Heinolassa!
30.10.2026
|
HP-47 Futsal-Kakkosen kausi käyntiin sunnuntaina Heinolassa.
HP-47:n futsalmiehistö aloittaa taipaleensa Futsal-Kakkosessa sunnuntaina 1.11. 15:00 Kirkonkylän Liikuntahallilla. Heinolalaismiehistön vieraaksi matkaa Itä Futsal Joensuusta. Otteluun on ilmainen sisäänpääsy
HP-47 on valmistautunut kauteen 1.5kk verran ja kokoonpano, sekä ketjukoostumukset alkavat näyttää selkeiltä.
HP-47 miehistö tällä hetkellä Futsal-Kakkosen kaudelle:
Topi Solonen MV Wille Hölttä (C) Totti Kouva Samuli Vuorela Sampo Junnila Roope Pyhälä Antti Solonen Markus Mattila Viljami Putus Sirwan Hayak Oskari Mäenpää Milo Pakkala Ilmari Sipilä Iikka Vehkamaa Taneli Ruohonen Eric Sosa Clavero
Viime talvena Futsal-Kakkosessa toiseksi sijoittunut Itä Futsal on pelannut kolme peräkkäistä talvea Kakkosessa ja sijoittunut aina toiseksi. Tänä vuonna Joensuulais nipulla on varmasti haluja voittaa sarja vihdoin ja viimein. HP pääsee heti kovaan testiin. Sunnuntain peli kertoo paljon lähtökohdista tulevaan kauteen. HP lähtee otteluun altavastaajan roolissa ilman paineita. Itä Futsalille sysätään paineita niskaan viime talven vakuuttavien otteiden johdosta.
HP:n pohjapelaaja Totti Kouva odottaa innolla sunnuntaita:
”Todella odottavainen fiilis kauden aloitukseen. Treeneissä ollut todella hyvä meininki ja sieltä voi jo selvästi huomata kehitystä peilattuna viimekauteen. Sanotaan, että sunnuntaina se ei nälästä jää kiinni.
Vastustajasta ei liikaa tietoa ole. Viimekaudella toiseksi sijoittunut, joten varmasti antaa kovan vastuksen. Hiukan mitä pelejä nähnyt niin todennäköisesti kokenut ”äijäporukka”. Kuitenkin olen luottavainen ja tiedän, että samalla meiningillä millä treeneissä ollaan menty, jää kolme pistettä taatusti Heinolaan. Kun jaksetaan liikuttaa palloa ja täten myös vastustajaa, paikkoja avautuu varmasti ennemmin tai myöhemmin. ”
Su 1.11. 15:00 HP-47 - Itä Futsal, Futsal-Kakkonen Kirkonkylän Liikuntahalli, Koulukuja 8, Heinola Ilmainen sisäänpääsy Kahvio
Nähdään hallilla!
|